Ринок "Березняки"

Ціни станом на 13.05.24

Плюси покупок

товару на ринку

Великий вибір продуктів

 

Наприклад, якщо вам не сподобався зовнішній вигляд одних помідорів, або не влаштувала ціна, то ви можете сміливо вирушати шукати інші овочі, які краще і

дешевше. Правда на покупку товару на ринку у вас буде йти більше часу, але зате це того варто.

 

 

Можливість спробувати товар

 

Якщо продавець впевнений в якості товарів, що продаються, то обов'язково дозволить вам спробувати продукт. Адже його завдання заманити покупця.

 

 

Постійний покупець

 

Заради обману продавець не захоче втрачати постійного клієнта. У хороших продавців з якісним товаром завжди є черга. Навіть якщо ви ще не досвідчена господиня, то завжди знайдуться жінки, які підкажуть які продукти краще вибирати і у кого їх купувати.

Як вибрати

ОВОЧІ

МОРКВА

 

Овоч не повинен бути тріснувшим і деформованим. Ідеальна морквина - пряма, тверда, гладка і закруглена на кінці. Свіжість можна

визначити по ямочки від бадилля, яка повинна бути зеленою.
Сильно потовщена морква найчастіше з жорсткою серцевиною і на смак далеко не ідеальна. Корисно буде знати, що, як правило, темно-помаранчева морквина з коротким хвостиком соковитою, ніж світло-оранжева з довгим хвостиком.

Щоб напевно визначити яка морквина краще на базарі, потрібно розглянути овоч всередені, адже нітрати накопичуються в центрі. Зробіть надріз або подивіться надламаний шматок, і переконайтеся, що серцевина не відрізняється сильно від решти м'якоті. Якщо відрізняється, то можливо цей коренеплід перегодували добривами і вже точно не є корисним для здоров'я.

Як зберігати картоплю

Термін зберігання картоплі залежить від його сорту і якості. Вибирайте картоплю з міцною шкіркою, яка зазвичай збирається з вересня. Зіпсований, пошкоджений або хворий овоч не зможе довго зберегтися.

Важлива правильна підготовка до зберігання. Для цього потрібно гарненько висушити бульбоплоди (але не на сонці) і очистити від землі. Не слід мити.

Перед тим як ви покладете картоплю на зберігання не забудьте ще раз її перебрати. Відкладіть зіпсовані і хворі бульби з подальшим видаленням їх або використанням тут же в залежності від ступеня їх зіпсованості.

Картопля краще зберігати в ящиках, але можна і насипаним в купу, але не більше 1 метра у висоту. Якщо немає льоху, покладіть його в комору, коридор або балкон. Але не забувайте в зимовий час вжити заходів щодо запобігання замерзання бульб (накривайте ковдрами, підігрівати). У домашніх умовах картоплю можна зберегти до 3 місяців. За оптимальних умов (температура від +2 до +4 градусів Цельсія, вологість - 85%) термін зберігання збільшується до 9 місяців.

Зберігати картоплю в звичайному холодильнику можна, але не довго через підвищеної вологості. Крім того, необхідно досить багато місця, що може викликати незручності. Бажано покласти в кульок.

При зберіганні дуже важливо своєчасно виявляти хворі бульби - необхідне спостереження. Їх потрібно видаляти, інакше хвороба легко перейде на інші здорові бульби.

Вибираємо якісне м’ясо на ринку

 

Одним з головних ознак хорошого м’яса є його червоний колір, проте дана ознака не завжди буває абсолютним. Справа в тому, що багато залежить від того, для приготування якої страви призначений той чи інший відруб.

 

Якщо мова йде про холодець, то купувати ніжно-рожеву вирізку буде зайвою тратою грошей, так як для подібних страв згодиться що-небудь простіше.

Отже, даний фактор врахований і тепер можна поговорити про колір м’яса детальніше. Якісний продукт не буває ні чорним, ні зеленим, ні жовтим, ні сіро-буро-малиновим; гарне м’ясо, якщо представити його відтінки у вигляді спектра буде виглядати наступним чином.

 

свинина – рожева;

 

телятина – ще рожевий, ніж свинина;

 

яловичина – червона;

 

баранина – трохи темніше, ніж яловичина.

Як вибрати найкращі сухофрукти
 

Якісні сухофрукти мають бути пружними та еластичними, а не пересушеними чи липкими. Вони не повинні злипатися, коли їх стиснути, не повинні містити домішок землі, гілок, листя, металу, не мають бути підгнилими, підгорілими, без шкідників, їхніх личинок чи лялечок – це вимоги для сухофруктів усіх видів і сортів.
Сушений фрукт не повинен бути дуже м’яким – останнє свідчить, що його зберігають при підвищеній вологості. Може з’являтися невластивий, сторонній запах. Такі сушені фрукти купувати не варто.
 

Контакти

Ім"я *
Ел. пошта *
Як Ви нас знайшли? *
Повідомлення *
Вложения *

Максимальный размер файла (МБ): 2

Максимальное количество файлов: 1

Оренда